PC Labs ColorDay İncelemesi ...01/07/2013 ...habere tıkla
Özellikle son yıllarda hızla artan taşınabilir bilgisayar kullanımı elbette beraberinde çanta ve benzeri aksesuarların satışı için uygun zemini oluşturuyor.

Durum böyle olunca elbette firmalar da hem uygun fiyatlı hem de işlevsel bilgisayar çantalarını piyasaya sunuyorlar. Türkiye pazarına yeni giren M&W'nin ColorDay serisinde yer alan üç farklı modeli test için bize gönderildi. Farklı renk seçenekleri ve boyutlandırma seçeneklerinin sunulduğu ColorDay serisindeki ürünler oldukça ekonomik.

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Ürünlerden bize üç farklı boy gönderildi. Her renk için üç farklı boyut seçeneği sunuluyor.

Boyutlar

  • 10,2 – 12,1 inç
  • 13,3 – 14,1 inç
  • 15,6 – 16,0 inç

Renk seçenekleri

m amp w colorday3 600 M&W ColorDay çanta incelemesi M&W ColorDay çanta incelemesi

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Yani en büyükleri 16 inç taşınabilir bilgisayar sığacak şekilde tasarlanmış. Renkler ise kırmızı, beyaz ve kahve olarak seçilmiş.

Elde ya da omuzda taşıma için hazırlanan çantalardan kırmızı renkte olan versiyonuna yakından bakalım, zaten diğerleri de aynı. Tek fark boyut ve renkler.

Tüm detaylar

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Dizüstü bilgisayar çantalarındaki standart marka alanı bu ürün için de geçerli.

Ön göz

 M&W ColorDay çanta incelemesi M&W ColorDay çanta incelemesi

Ön kısımda not defteri, gazete gibi ayrıntıları saklayabileceğiniz bölüm var. Bu kısım çantanın önünden dik olarak fermuarlı bir şekilde tasarlanmış.

Fermuar yapısı

 M&W ColorDay çanta incelemesi M&W ColorDay çanta incelemesi

Çantadaki fermuar ve tutacak aparatlar zorlanmaya gelmeyecek bir yapıda. Bu yüzden nazik davranmakta yarar var, aksi takdirde rahatlıkla koparabilirsiniz. :) Sağdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi çantanın ana bilgisayar gözüne yerleştirilen tutacak iki adet.

Elde taşıma

 M&W ColorDay çanta incelemesi M&W ColorDay çanta incelemesi

Çantanın elde taşınması için uygun bölüm ürünün arkadan ve önden dikişle tutturulmuş ve bu da sağlamlığı arttırıyor.

Arka göz

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Telefonun arkasında da bir bölüm yer alıyor. Buraya da taşınabilir bilgisayarınızın adaptörünü ve ek detaylarını sığdırabilirsiniz.

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Çantanın iç kısmı da bu şekilde. Koruma için yalnızca…

 M&W ColorDay çanta incelemesi

…içeride birkaç mm'lik sünger benzeri malzemeye yer verilmiş. Yani özel bir koruma sunulmuyor.

Omuzda taşıma aparatı

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Omuzda taşıma için uygun aparat çanta içerisinden geliyor ve çantanın ön ve arkasında yer alan kancalara takılıyor.

 M&W ColorDay çanta incelemesi

Omuzda taşıma için aparat bu şekilde. Elde taşımak istemeyenler için çanta böylece omuzda da taşınabiliyor.

colorday omuz 600 M&W ColorDay çanta incelemesi

Çantanın omuzda taşıma aparatının uzunluğu yeterli seviyede. Ancak omuza gelen kısımda keşke süngerli bir bölüm kullanılsaydı…

m amp w colorday20 600 M&W ColorDay çanta incelemesi

13.3 inç boyutunda ekrana sahip MacBook Pro, en fazla 12.1 inç ekranlı ürünlerin sığabildiği belirtilen çantaya zar zor sığıyor.

m amp w colorday21 600 M&W ColorDay çanta incelemesi

Kenarlarda çok az boşluk kalıyor ama yine de bu şekilde kullanılabilir.

Sonuç

m amp w colorday22 600 M&W ColorDay çanta incelemesi

ColorDay'lerin en önemli avantajı tahmin edebileceğiniz gibi fiyat konusunda. Ürünler 30 TL karşılığında satın alınabiliyor ve bu fiyata nazaran gayet iyi çantalar. Çok profesyonel çantalar arıyorsanız zaten limitinizi çok üst düzeyde tutmanız gerekiyor. Ancak ColorDay serisindeki modellerin bu fiyat seviyesinde satın alabileceğiniz en kaliteli çantalardan olduklarını belirtelim.

Boyutlardaki çeşitliliğin arttırılması bakımından aslında 17 inç'lik ürünler de hazırlanabilirdi. Ama 17 inç'lik dizüstülerin "taşınabilir" sınıfından çıktığını düşünüyor olacak ki en büyük çantasını 16 inç boyutunda ekranlı modellere göre hazırlamış. Malzeme kalitesi ve dikişler az önce de bahsettiğimiz fiyata oranla gayet iyi. Daha iyisi yok mu, elbette var. Renk seçeneklerinin sunulması elbette yelpazeyi biraz daha genişletiyor.

Özellikle en ufak ve incelediğimiz kırmızı renkteki model netbook kullanıcıları için oldukça ideal. Ürünü elde taşımak istemeyenler için sunulan omuz ipi de detaylar arasında. Bu ip üzerinde omuza denk gelen bölüme sünger gibi yumuşak bir malzeme konularak ergonomi arttırılabilirdi.

Bahsedilebilecek ayrıntılara değindik, değerlendirmede de özellikle üzerinde durduğumuz fiyat konusu "alınabilirliği" arttırıyor. Marka Teknoloji'nin web sayfası üzerinden diğer ürünlere de ulaşabilirsiniz.